Di Daio (didaio) wrote,
Di Daio
didaio

12 годин після вибуху будинку в Дніпропетровську

На місці вибуху працюють рятувальники і МНСники, які розбирають завали. Однак і ця безмежно важлива справа не обходиться без негараздів. Але про все по порядку.

О 19:30 приїхав Янукович. Разом з ним прибули віце-прем’єри Андрій Клюєв, Володимир Яцуба, а також міністр з ПЕК Юрій Бойко. Вони відвідали місце трагедії, а потім пішли спілкуватися з мешканцями нещасливого будинку. Більшість присутніх була на грані нервового зриву, тому з перших слів Прем’єра його перебили і почали питати: чому вчасно не приїхали газові служби, які викликали за кілька годин до трагедії; чому не розбирають завали, коли під ними лежать діти і чути їх голоси. Ще люди питали про нові квартири, допомогу та можливість пройти у свої вцілілі квартири, щоб забрати хоч якісь речі та документи. Людей не на жарт обурювала кількість охорони Прем’єра. "Тут "Беркуту" і міліції більше ніж рятівників", — кричала одна жіночка. "Вам ями засипали щебенем, щоб коли Ви приїдете ям не було, а коли ми телефонували до служби газу нам відповідали, що в них нема бензину", — звертався до Прем’єра один з постраждалих.

Загалом постраждалих мешканців можна розділити на три категорії: ті, чиї квартири знаходилися у вщент зруйнованому під’їзді, ті, чиї рідні опинилися під завалами, та ті, що жили в першому, другому під’їздах, квартири яких постраждали найменше. У кожного з них свої проблеми, свої питання до можновладців. Розділити їх за цими категоріями ніхто не намагається. Хоча їх знаходження разом перетворює будь-яке спілкування на змагання хто кого перекричить. У штабі до приїзду Януковича переймалися лише одним — складанням списків, хто залишив квартиру, хто може знаходитися там. Такі списки складалися по кілька разів. Після приїзду Януковича почали складати протокол надзвичайної комісії.

Близько 22 години протокол успішно склали. Його підписали Клюєв, як голова комісії, та 3 представників мешканців, кожен отримав свою копію протоколу. В документі окреслені попередні масштаби трагедії та відповідні зобов’язання влади. Зокрема зазначається, що попередня грошова допомога буде виділена у розмірі 9,5 млн. грн. Її буде перераховано на рахунки міської влади вже у понеділок. Крім того, уряд зобов’язується надати всім мешканцям будинку, а це 160 квартир, рівноцінні квартири у Жовтневому районі міста. Включення назви району було вимогою мешканців, які хочуть отримати квартири у тому ж районі, де знаходився їх будинок. Пізніше представники уряду і облдержадміністрації заявили, що охочим самостійно придбати квартиру будуть негайно (але не раніше понеділка) виділені кошти з розрахунку 8000 грн. за м2. Коли люди стали казати, що за таку ціну можна купити лише квартиру без ремонту, можновладці почали запевняти, що ця сума може бути збільшена.

Вже відкриті окремі рахунки, на які перераховуються кошти для допомоги постраждалим. Станом на 22 годину на них надійшло вже понад 1,5 млн. грн., і ще 1,5 млн. "на підході".

У штабі організована їдальня, людям дають їжу, воду, гарячі напої. МНС привезло одяг. Через деякий час додатковий одяг забезпечив БЮТ. Також до штабу зносять одяг прості люди.

Десь о-пів на дев’яту вечора приїхала Тимошенко. У цей час перед людьми виступав Клюєв, а Тимошенко обступили кілька матусь, в яких діти знаходяться під завалами, і ділилися своїми проблемами. Під час виступу Клюєва люди вигукували "Дайте слово Юлії Володимирівні", але Клюєв лише розводив руками і казав, що це не від нього залежить. Після того як він закінчив виступати, він запропонував людям розходитися на вечерю, на автобуси, які повезуть до готелю. Складалося враження, що він навмисно робить все для унеможливлення звернення Тимошенко.

Однак потім до цієї купки людей, що оточили Тимошенко підійшов Шуфрич і почав роз’яснювати людям що відбувається. Найголовнішою претензією людей було те, що завали не розбирають, а навпаки намагаються зірвати навислі квартири. Виявилося, що під час розбору завалів, МНСники намагалися підняти одну з навислих плит, внаслідок чого обрушилися всі плити з 4 по 10 поверх. Пізніше і Шуфрич, і Тимошенко запевняли людей в тому, що роботи біля будинку ведуться в максимальному темпі. Через вузькі під’їздні шляхи безпосередньо на місці трагедії можуть працювати лише два крани. Це серйозно уповільнює темп. І хоча спочатку повідомлялося, що завали розбирають вручну, після нового обвалу плит їх почали піднімати кранами.

Закінчивши спілкування з людьми Шуфрич звернувся до Тимошенко: "Юліє Володимирівно, дозвольте поінформувати Вас про хід робіт". Складалося враження, що перед Шуфричем стоїть не лідер опозиції, а сам Прем’єр-міністр. Почувши своєрідну доповідь Тимошенко висловила бажання відвідати місце трагедії. Від штабу до нього близько 200 метрів. Шлях нагадує скоріше непахане поле після проливної зливи, ніж міську дорогу. Тимошенко не сіла в машину, а пішла прямо по цьому бруду в своїх черевиках на високих підборах. Годиною раніше Віктор Янукович не пішов пішки, а поїхав.

Оглянувши зруйновані під’їзди Тимошенко поверталася назад до штабу, під руку вона тримала Нестора Шуфрича. Її зупинили люди, що стояли поруч з кордоном оточення. Їх стан важко передати словами. Багато з них були просто несамовиті, чи під дією ліків, чи під дією спиртного. Хтось гукав: "Юлю, покарай винуватців". Хтось просив по допомогу. Дехто прохав проконтролювати владу, щоб та не залишила людей наодинці з цією проблемою. Якщо спілкуючись з Януковичем люди висували йому претензії, то до Тимошенко вони зверталися як до захисниці.

Станом на 22 годину Шуфрич офіційно повідомив про 10 загиблих (7 — під час аварії; 3 — знайшли альпіністи в квартирах). Один дідусь, що жив у приватному секторі навпроти постраждалого будинку помер через 2 години після аварії від серцевого нападу. 25 осіб витягли з-під завалів (4 з них — мертвими). Основні травми, які отримали люди — черепно-мозкові травми, переломи, роздроблені кінцівки, опіки. У списку зниклих безвісти на 22 годину знаходилося 19 осіб, більшість з них — ті, хто жив на першому-другому поверхах у зруйнованих під’їздах.

Ввечері людей нагодували. Охочим надали автобуси і розвезли по готелях. Офіційно заявлялося, що для цих потреб виділено два 3-зіркови готелі "Дніпропетровськ" та "Спорт". Але пізніше стало відомо, що принаймні одну родину повезли в якийсь гуртожиток, який вони оцінили не більше, не менше як блощичник і повернулися до штабу. Багато людей відмовилися від готелів і поїхали до своїх родичів. Загалом забажали тимчасово оселитися в готелі 47 родин. Немало є і тих, хто боїться їхати до рідних чи взагалі залишати штаб, мотивуючи це тим, що можновладці потім не дадуть їм квартири, мовляв "Вам є де жити".

Штаб, який зараз розташований у школі, до понеділка працюватиме цілодобово. Роботи на місці трагедії також вестимуться цілодобово. Шуфрич пообіцяв розгорнути тимчасовий штаб МНС, бо в понеділок у школі має розпочатися навчальний процес. У неділю на 9 годину призначено зустріч членів надзвичайної комісії з мешканцями будинку. У випадку, якщо будуть мінімальні ризики, мешканцям найменш постраждалого під’їзду дозволять зайти до квартир, щоб забрати речі. У неділю зранку Клюєв відлітає до Києва готувати постанову уряду про надання допомоги, ввечері повертається з цією постановою до Дніпра, а в понеділок людям виділяють першу допомогу. Принаймні так пообіцяв сам Клюєв.

У мене склалося враження, що влада робить усе можливе для допомоги людям, але це не дуже допомагає. З людьми не працюють психологи, хоча відкритий пункт психологічної допомоги, але люди туди з власної волі не звертаються. Організація процесу залишає бажати кращого. Ніхто не працює з журналістами, через що ті змушені збирати чутки зі всієї округи. Мені здалося, що представники уряду збираються виконати свої обіцянки, щодо матеріальної допомоги і квартир. Але в усьому цьому не останню роль відіграє і бажання пропіаритися. Вони кажуть, що для них найголовніше — проблеми людей. Вони просять не політизувати справу. Вони не саботують процес. Але враження якоїсь долі піару залишається. Наприклад, саме як піар-хід можна розцінити візит Януковича. Якщо Шуфрич і Клюєв якось бігали, чимось займалися, то Прем’єр лише на це дивився і віддавав накази. Коли я питав у мешканців чи змінилося щось після візиту Януковича, вони в один голос відповідали "Ні".

Особисто мене найбільше дратує відсутність допомоги людям ДО вибуху! Вони намагалися викликати газовиків принаймні з 7 години ранку (за деякими даними перші виклики були ще о 4 годині ранку, а дехто каже, що запах газу було чути ще ввечері 12 числа). У відповідь вони чули: "Все нормально. Відкрийте кватирки і не хвилюйтеся". Це тоді, коли в людей зривало клапани, і з отворів бив струмінь газу, коли спалахували газові плити.

Зараз говорять, що у комунальників не було крану з великою стрілою, щоб не допустити повторного завалу. Кажуть про ще якісь недоліки. Але! Цю трагедію можна було не допустити! Це не був теракт. Коли стоїш біля завалів, висотою в 3 поверхи, і розумієш, що там, внизу, люди, ноги стають ватними. А достатньо ж було зреагувати на виклик людей! Уявіть, що горить квартира, людина викликає пожежників, а ті кажуть: "Відкрите крани у ванній і не хвилюйтеся". Шуфрич на емоціях заявляє: "Я особисто придушу винуватців", "Я не буду міністром, якщо винуватці не будуть покарані", але вже зараз представники комунальних служб кивають один на одного і звинувачують усіх, крім себе. Ми можемо скільки завгодно хвилюватися про демократію чи тоталітаризм, будувати громадянське суспільство, але все це стає непотрібним, коли захистити нас може лише влада, а вона відмовляється це робити. Ми повинні сказати: "Досить!", — і поставити чинуш на місце!

Цікавий епізод. Між представниками БЮТ виникла невеличка перепалка і Антоніна Ульяхіна (рідна тітка Юлії Тимошенко) сказала таку фразу: "Якщо вже такі вороги об’єдналися, — маючи на увазі Тимошенко і Шуфрича, — то чого ж ми сваримося?".

Creative Commons License
Цей текст можна використовувати лише в некомерційних цілях з обов’язковим зазначенням джерела і посилання.
Tags: Україна, вибух, влада, враження, репортаж, спостереження
Subscribe

 • Сучасні фотоспільноти

  Фотосайти, на яких аматори і профі розміщують свої фотографії, давно відомі. Альбоми, конкурси, у пошуках краси можна блукати дуже довго. Два сайти,…

 • Сайт для творчих людей

  Нещодавно знайшов один сайт, який вразив чи не найбільше за останній час. Pinterest.com призначений для обміну графікою. Відвідавши його можна…

 • Мітеньки

  Шукав подібне два роки тому, знайшов випадково лише тепер. Хочу придбати "про всяк випадок", може і вам знадобиться ) Что такое митенки и где…

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 9 comments