Di Daio (didaio) wrote,
Di Daio
didaio

Вибух будинку. День третій, частина друга

Минув черговий день. За цифрами про загиблих, безвісти зниклих і поранених зовсім губиться інформація про головних винуватців страшної трагедії. Тому трошки докладніше про компанію "Дніпрогаз".

ВАТ "Дніпрогаз" належить одному з найбагатших росіян, власнику найбільшої в світі алюмінієвої компанії Віктору Вексельбергу. В квітні цього року в "Дніпрогазі" змінився генеральний директор. Компанію очолив 30-річний Ігор Іванков, батько якого працює в одній з компаній Вексельберга. Ігор Іванков за фахом лікар, пізніше отримав юридичну освіту. До роботи в "Дніпрогазі" два роки очолював "Чернігівгаз".

Про методи роботи Іванкова працівники "Дніпрогазу" складають легенди. Після його появи в компанії зникли оперативки, був суттєво скорочений штат. Як стверджують джерела в компанії Ігор Іванков з головою правління Олександром Черніковим опікувалися виключно викачуванням коштів з "Дніпрогазу". Газо-розподільні пункти не перевірялися тривалий час, хоча там є вузли, які швидко зношуються і потребують регулярної перевірки та заміни.

Цю інформацію офіційно підтверджують і в обласній прокуратурі. Вже відкрито ряд карних справ. Заарештовано 2 людей — головний інженер та його заступник. Але в "Дніпрогазі" повідомили, що такі посади просто відсутні у штатному розкладі. Допитуються працівники "Дніпрогазу", які не виїхали на виклик. Сподіваюся, докладно дізнатися кого ж кинули за ґрати вдасться вже сьогодні. За словами прокурора області Володимира Шуби арешти на цьому не припиняться. Голова держкомісії Андрій Клюєв виступаючи перед мешканцями зруйнованого будинку висловив розуміння, що ці арешти вже не допоможуть потерпілим, але вони, за його словами, стануть уроком іншим. Говорячи про причини аварії прокурор каже: "Якби обладнання було у відповідному стані, аварії не було б". Говорить він і про дворічну відсутність перевірок на ГРП міста, тоді як за нормативами така перевірка має здійснюватися не рідше одного разу на два місяці. Крім іншого стало відомо про підготовку позову до компанії "Дніпрогаз" від імені уряду на відшкодування витрат з ліквідації наслідків аварії.

Зараз з’являється багато чуток про боротьбу найбагатших українців за "Дніпрогаз". Начебто, останнім часом на компанію поклав око Рінат Ахметов. Лунають і прізвища Фірташа-Бойко. Чутки посилюються інформацією про можливість повернення "Дніпрогазу" до комунальної власності.

Станом на 18 годину понеділка загинуло 15 осіб. 16 лишається у лікарнях, стан хворих середньої тяжкості. Безвісті зниклими вважаються 9 осіб, з них 7 — мешканці будинку (з них одна дитина) та 2 перебували у гостях (усі діти). Під завалами за попередніми офіційними оцінками лишається 8-9 людей, самі мешканці вважають, що там не менше 15.

У понеділок у своїх квартирах побували вже всі мешканці першого під’їзду. Мешканцям першого поверху цього під’їзду дозволили винести максимальну кількість речей. Люди виносили квіти, спортивні тренажери, телевізори. До четвертого під’їзду нікого не пускають, але туди ходить Нестор Шуфрич з двома рятівниками і на прохання мешканців виносить документи та коштовності. У такий спосіб у понеділок було відвідано 25 квартир четвертого під’їзду, в вівторок-середу мають обійти інші квартири під’їзду. Мешканцям другого під’їзду поки доводиться чекати. Швидше за все їм не дозволять зайти ще 2-3 дні.

Протягом дня спеціальній бригаді МНС вдалося зняти найнебезпечнішу плиту, яка висіла над зоною пошуково-рятувальних робіт. Увесь день з тильного боку будинку монтувався баштовий кран, який використовуватиметься для зняття зруйнованих квартир третього під’їзду, які також висять над завалом, де працюють рятівники. А пізніше за допомогою цього крану розбиратимуть увесь будинок. До речі, рішення про розбирання всього будинку вже офіційно прийнято державною комісією. Під час монтування крану стався невеликий обвал плит, через що роботи були перервані, поки не ліквідували загрозу інших обвалів.

За оцінками голови держкомісії з ліквідації наслідків аварії Андрія Клюєва роботи по розбору завалу триватимуть ще 4-5 днів.

Ввечері понеділка Клюєв зустрівся з мешканцями будинку. На зустрічі були присутніми близько 70 потерпілих. Це була перша подібна зустріч з моменту аварії. Наступна відбудеться у середу. Головним питанням було забезпечення потерпілих новим житлом. Комісія запропонувала людям три варіанти:
 1. Надання потерпілим коштів на придбання квартир;
 2. Придбання квартир силами держави;
 3. Побудова державою нового будинку спеціально для потерпілих.
Кожен потерпілий матиме можливість обрати те, що йому зручніше. Найбільше уваги приділялося останньому варіанту. Будівництво такого будинку триватиме не менше одного року, однак за словами Шуфрича надання потерпілим тимчасового житла на час будівництва та саме будівництво обійдеться державі дешевше, ніж купувати квартири на первинному чи вторинному ринках. До речі, в Дніпропетровську з понеділка вартість квартир підстрибнула в середньому на 30%. Клюєв запевнив людей, що у випадку обрання третього варіанту, влада без проблем знайде необхідну земельну ділянку, а "Земград за кілька годин її узгодить. Як? Це наше питання", — поділився своїм досвідом Андрій Клюєв. Щоб обрати один із запропонованих варіантів у потерпілих є час до середи. Враховуючи гарячі емоції на зустрічі можна впевнено казати, що це буде важкий вибір.

Наприкінці зустрічі Андрій Клюєв закликав людей пройти повне медичне обстеження. Саме з цією метою в школі, де знаходиться штаб, розгорнули шпиталь. За словами голови держкомісії з близько 500 людей, які мають проти таке обстеження, у понеділок його пройшло лише 11.

На засіданні штабу Клюєв, звертаючись до інших учасників засідання, сказав цікаву фразу: "Кошти у нас вже є, тепер наше завдання — ефективно їх витратити, щоб допомогти людям". Ця фраза добре характеризує не лише справи понеділка, а і всіх найближчих днів. Як показує досвід розселення потерпілих по готелях, добитися ефективного використання коштів буде вкрай важко, через погано налагоджену взаємодію між простими виконавцями, які спілкуються з людьми і складають акти про їх потреби, та керівництвом держкомісії.

Загалом офіційна позиція керівництва і членів державної комісії виглядає дуже пристойно. Вони обіцяють людям зробити все в найкращому вигляді, відшкодувати всі матеріальні збитки, і все це — в максимально стислі терміни. Вони виділяють небачені для держави кошти протягом двох днів і готові давати ще. Виникає резонне питання: чому вони так себе поводять? Адже ці люди за свою чиновницьку кар’єру не зробили ще нічого доброго для країни та її мешканців.

Якщо на хвилину уявити, що вони в черговий раз не виконають своїх обіцянок, тоді все стає на свої місця. Однак за ці 3 дні у мене не було жодного приводу для звинувачень можновладців у брехні чи саботажі. Так, на місці трагедії не дуже добра організація, що створює багато проблем для потерпілих. Але коли людям вдається достукатися до керівництва (в основному це відбувається на брифінгах для ЗМІ) їх проблемні питання вирішуються.

Мені хочеться вірити, що високопосадовці щирі у своїх прагненнях. І що такі безпрецедентні дії пояснюються масштабами трагедії. Навіть МНСники, які працюють на місці аварії, говорять що ніколи такого не бачили.

Історії життя і смерті.
Мешканця третього під’їзду вибух застав під час сну. Не втрачаючи свідомість, не впавши з ліжка, він як спав, так і "спустився" на цьому ліжку з 7 на 3 поверх, а зверху його засипало уламками інших поверхів. Він залишився живий. Коли він почув якісь кроки біля себе, почав кликати по допомогу. Виявилося, що кроки належали рятівнику, він і витягнув чоловіка з-під завалів. У потерпілого роздроблена нога, проблеми з судинами, стан стабільно-середній. Але головне, що він живий!

Іншу жінку під уламками рятівники знайшли повністю одягнутою, зі всіма документами і грошима. Вона встигла все взяти, але, на превеликий жаль, не встигла вижити.

З другого під’їзду, куди й досі нікого не пускають, рятівники на прохання потерпілої, винесли собаку. Він 2,5 доби пролежав під ліжком. І коли побачив свою хазяйку, "стрибав до 7 неба", — кажуть рятівники.

Creative Commons License
Цей текст можна використовувати лише в некомерційних цілях з обов’язковим зазначенням джерела і посилання.

P.S. Репортаж про першу половину понеділка читайте на Главреді. Затримка з появою вечірньої частини викликана перевтомою :(. Вчора повернувшись до дому просто нічого не міг писати. Замість цього ліг спати, і сподіваюся цієї енергії вистачить ще на кілька днів. Я, як і більшість тих, хто постійно перебуває на місці трагедії, застудився, але то таке.

P.P.S. Реквізити для грошової допомоги потерпілим.
Фонд допомоги потерпілим від вибуху газу по вулиці Мандриківській у Дніпропетровському облуправлінні "Ощадбанку". Рахунок № 260083015278, код банку 305482.
Tags: Україна, вибух, влада, враження, репортаж
Subscribe

 • Погляд назад

  Дивитися назад — погана ознака. Це значить що теперішнє не влаштовує, а майбутнє — як мінімум неясне, а то і взагалі лякає. Натомість я хворий на…

 • Межі внутрішнього світу, або крихкий спокій

  Іноді щось дрібне та незначуще може допомогти зрозуміти речі глобальні й на перший погляд абсолютно непояснювані. Так відбулося і зараз. У…

 • Мінлива доля?

  Кандидатом в мери Дніпропетровська від "Нашої України" обрано Загіда Краснова. За таке рішення проголосували 44 з 52 делегатів Конференції міської…

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 5 comments